Horne Forsamlingshus

Giv Horne Forsamlingshus din stemme til Borgerbudget

I Horne Forsamlingshus ønsker vi hele tiden at udvikle os og tilbyde nye muligheder for vores brugere.

Derfor har vi ansøgt Faaborg-Midtfyn Kommunes Borgerbudget om 27.000 til hjælp til projektor og lærred til den store sal. Udstyret kan både bruges til alle former for foredrag og som indslag i Horne Revyens og Børneteateret OSCAR’s forestillinger.

Men vi har brug for din stemme. På Horne Land er der to ansøgere til Borgerbudget, og det projekt, der får flest stemmer, vinder alle pengene.

Derfor vil vi opfordre vores medlemmer til stemme på Horne Forsamlingshus’ ansøgning.

Sådan gør du:

For at stemme skal du gå ind på https://borgerbudget.fmk.dk og indtaste dit cpr.nr. Derefter skal du trykke på Horne land lokalråd. Så kommer de 2 projekter op. Det projekt du vil give 1. prioritet trykker du på 1 tallet og det projekt du giver 2. prioritet trykker du på 2 tallet. Det projekt der får flest 1-taller vinder og får beløbet på de 27.000 kr. Alle borgere på Horne land over 15 år kan stemme. Der kan stemmes i perioden 19. – 25. november 2018.